Hubertova jízda 2012

v Kosově Hoře 27.10.2012 sraz v 10 hodin ve statku na občerstvení  zahájení v 11 hodin na závodišti večer poslední soud v Příčovech v hostinci u Šimků od 20h hraje Holečkova parta zápisné 200 Kč dvojice kůň jezdec. Pro diváky bude zajištěna doprava po trase.


Hubertova jízda

Členové JSK Kosova Hora se každoročně loučí se seónou při tradiční Hubertově jízdě. Honu na lišku se účastní přibližně 50 jezdců a koní z celého regionu.  Zápisné činí 150 Kč. Start je v 10 hodin, ale doporučujeme se dostavit již v 9 hodin. Každý, kdo má chuť, dostane polévku na zahřátí.

Hubertova jízda se odstartovává na závodišti. Zde se účastníci rozdělí do dvou skupin - na skákající a neskákající. Vedoucí každé skupiny má na sobě připnut liščí ohon. Na rozcvičení si účastníci si účastníci projíždí několik koleček po závodišti. Skupina skákajících přitom skáče přes překážky. Poé se koně a jezdci vydávají do přírody kolem Kosovy Hory. Po cestě je čekají terénní skoky. V polovině jízdy je občerstvení s táborákem. Na závěr po doběhu na závodiště, se jezdci snaží strhnout lišce ohon, který je přivázán na provoze visící nad jejich hlavami.


Mapa "Hubertova jízda"

Každý rok má Hubertova jízda stejnou trasu, která měří cca 15 km. Na níže uvedené mapě vidíte kudy přibližně trasa vede (růžová čára). Kolečka s bílým středem znamenají zastávky, kde se skáče. Kolečko se žlutým středem znamená zastávka, kde se podává oběd. Každý kdo má chuť, tak si opeče vuřta, přidá chléb. Samozřejmě je k dispozici i dostatek tekutin jak pro dospělé, tak i pro děti. Ty si většinou pochutnají v chladném počasí na teplém čaji a v teplém počasí na limonádě, nebo na chladném čaji.


Poslední soud

Večer se jezdci a diváci sejdou u Posledního soudu. Před soudním tribunálem v Kosově Hoře v restauraci "Na Zámecké" stanou všichni jezdci, kteří se odváží přijít. Soud provinilcům náležitě "opepří" prohřešky, které v průběhu dne v sedle způsobili. Hříchy posuzuje soudní stolice složená z prokurátora, žalobce a obhájce. Kdo se ale před takový soud dostane, nemá šanci odejít bez náležitého trestu. Forma trestu je taková, že odsouzený musí spolustolovníkům něco v průběhu večera poručit. Pokud je plnoletý, je to nejčastěji víno nebo nějaký ten panáček. Nejvyšší tresty předjetí mastera (to je hlavní osobnost honu, která má na obleku liščí ocas a skupinu vede terénem). Soud si vyžádá ticho poklepáním paličky na maso ticho v soudní síni. Pokud je v soudní síni někdo, kdo jel Hubertovu jízdu poprvé, tak ho soud "pasuje"na jezdce Hubertovi jízdy. Jakmile jsou všichni jezdci odsouzeni, začíná zábava při které hraje k poslechu i tanci jedna z místních hudebních skupin.